Enerji İsrafına SON

Enerji İsrafına SON

Grundfos Pompalar Enerji Tüketimini, Karbon Emisyonunu ve Maliyeti Azaltır

21. yüzyılın en büyük sorunu ve endişelerinden biri de sürdürülebilir bir gelişim sağlamaktır. Güvenli su kaynaklarına erişim dünyamızın en büyük sorunlarından biridir. Ve bu sorun artan iklim değişikliklerine parallel olarak daha fazla artacak, dolayısıyla daha çok sayıda insanı etkileyektir. Günümüzde 1 milyar insan güvenli bir su kaynağına erişimden yoksun yaşıyor. Her yıl, yarısı 5 yaş altı çocuklardan oluşan 3 milyon insan su kirliliğinden dolayı hayatını kaybetmektedir.

Dünya enerjiyi kullanma yöntemlerini değiştirmedikçe, mevcut ve gelecek nesillerin ihtiyaçları karşılanamaz. Teknoloji daha akıllı ve yenilikçi hale geldikçe, çevre sorunlarının da daha karmaşık sistemlerle çözülebileceği gibi bir düşünce ortaya çıkabilir. Ancak hem çevre hem de işletme maliyetlerinde büyük bir kazanç elde edebilmek için neredeyse her türlü bina ve endüstriyel birimde bulunan basit bir malzeme değişimi yapmak yeterlidir: pompalar.

Pompalar, sıvıların taşınması gereken her yerde mevcuttur. Sıvı, sulu çamur veya gazları yukarı taşımak, aktarmak veya basınçlandırmak için kullanılırlar. Temiz su kaynağımız, ısıtma ve soğutma sistemleri ve atık suyun taşınması hep pompalarla mümkündür. Pompalar dünyanın elektrik enerjisinin %10’unu tüketir ve bu oranın pek çoğu da gereksiz bir tüketimdir. Herkes verimliliği yüksek pompalara geçiş yapsa, dünyanın toplam enerji tüketiminde %4 tasarruf sağlanabilir, ki bu da 1 milyar insanın evde kullandığı elektrik tüketimine denktir.

Pek çok müşterimiz enerji maliyetinde %50 iyileştirme, CO2 emisyonunda %30 düşüş sağlarken, pompa bakım ve onarım masraflarını büyük oranda azaltabilir. Bir diğer deyişle, pompalar sayesinde ticari binalarda, endüstriyel uygulamalarda, kamu binalarında ve su şebekelerinde ciddi tasarruf sağlanabilir. Bir pompa sisteminin hesaplanmasında kullanılan en büyük bileşen çoğunlukla enerji tüketimidir. Ticari binalarda pompalar genellikle yılda 2000 saatten uzun çalışır.

Grundfos Orta Doğu ve Türkiye Bölgesi Direktörü Henning Sandager bu israfın kapsamıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sandager, "Günümüzde kurulu pompaların üçte ikisi verimsiz çalışan ve %60’a kadar fazla enerji tüketen pompalardan oluşuyor. Pompalar çoğu zaman gereksinim ne olursa olsun sürekli olarak maksimum hızlarında çalışır. Ancak gerçek hayatta pompa motorlarının yalnızca %5 oranında tam hızında çalışması yeterli olmaktadır. Sonuç olarak bu da her gün muazzam miktarlarda enerji israfına yol açmaktadır,” dedi.

Beklendiği gibi, enerji verimliliği su ve atık su firmaları için önemli bir öncelik haline geldi. Özellkle bugünlerde bu firmaların birçoğu ulusal su işletmelerindeki enerji tüketimini azaltmak için yoğun çalışmalar sürdürmektedir.

Grundfos yenilikçi yeşil çözümlerle sürdürülebilirlik profilini yükseltmesinin önemine inanıyor, bu sayede iklim değişiklikleri, su sıkıntıları ve demografik değişimler gibi birtakım global zorlukların da üstesinden gelinmesine katkıda bulunuyor.

Pompa çözümleri alanında dünya çapında bir lider olan Grundfos, su çözümlerinin enerji verimliliğini artırmaya yardımcı olacak eşsiz bir fırsat sunuyor. Su kıtlığı, enerji ve doğal kaynakların yanlış yönetilmesi, altyapı yetersizliği ve CO2 emisyonunun giderek artması gibi sorunlara yönelik kaliteli çözümlerin üretilmesi ve sunulmasına önderlik eden Grundfos, bu becerilerini en çok katkı sağlayabileceği alana yoğunlaştırıyor. Gelecekte de taşkına karşı koruma ve daha iyi taşıma, filtrasyon ve su arıtma sistemlerine olan ihtiyacın giderek artacağı ortada.

 
 
 
 
 

Günlük durumlarda nasıl enerji tasarrufu yapabileceğinizi keşfetmek için videoyu izleyin. Yüksek verimlilikli pompa sistemlerine geçiş yaparak da enerji tasarrufu sağlayarak, dünyanın toplam elektrik tüketiminde %4 düşüş elde edebilirsiniz

 

Grundfos Blueflux® teknoloji etiketi

Doğru motor ve değişken frekanslı sürücüler (VFD) olmadan en iyi pompalar bile tutarlı olarak enerji israfına yol açar. Grundfos yüksek verimlilikli pompa çözümlerini kolayca ayırt edebilmek için birinci sınıf motor ve sürücülere yönelik bir teknoloji etiketi geliştirdi.

Biz bu etikete Grundfos Blueflux® diyoruz.

Grundfos'un sunduğu enerji tasarrufu yüksek pompa ve motor teknolojisiyle, pompaların ortalama enerji tüketimini % 60'a kadar azaltabiliriz.

Üzerinde Grundfos Blueflux® etiketi bulunan tüm pompa motorları enerji kaybını minimize etmek, performans ve givenilirliğe katkıda bulunmak ve çevresel etkileri minimuma indirmek üzere optimize edilmiştir. Grundfos Blueflux® motor teknolojisi etiketi motorun motor verimliliğiyle ilgili ululslararası standartları karşıladığını veya bu standartların daha ötesine geçtiğini garanti eder.

 

Pompaların optimize edilmesi yalnızca çevresel değil, finansal açıdan da mantıklı. Grundfos pompa denetim servisi ve enerji kontrolü raporu hizmetleriyle müşterilerin mevcut pompa kurulumlarını ve tasarruf potansiyellerini mercek altına alıyor. Pompa sistemlerinin yenilenmesi anında fark yaratabilir. Yatırımın geri dönüşü çoğu zaman yalnızca birkaç yıl kadar kısa bir sürede sağlanabilmekte, bu noktadan sonra ise yeni sistem tamamen tasarruf etmeye başlamaktadır.

Henning sözlerini şöyle sürdürüyor: “Akıllı denetleme servisi sunan Grundfos, müşterilerin de verimsiz pompaların yenilenmesiyle sağlanacak çevresel ve finansal avantajların farkına varacağını ümit ediyor. Bu, hem bugün, hem de gelecekte herkes için kazan-kazan durumu sunuyor.”

Gelişmiş pompa çözümleri alanında lider bir tedarikçi olan Grundfos, en son çıkan ve trendi belirleyen teknolojileri uygulayarak enerji verimliliğini destekleme konusunda özel bir ilgi ve sorumluluğa sahiptir. Küresel olarak sürdürülebilir çözümlerle insanların yaşam kalitesini artırmak ve gezegenimizi daha iyi bir yer haline getirmek, Grundfos'un temel değerlerinin ayrılmaz bir parçası olup, tüm faaliyetlerine işlemiştir.

Haydi geç kalmayın ve Enerji İsrafına SON deyin.

 

KAYNAK:Grundfos Türkiye, https://tr.grundfos.com/campaigns/energy-saving.html